Przejdź do głównej zawartości

Świąteczne cuda



Możnaby pomyśleć, że stworzenie takiej szopki to bułka z masłem, tu dokleję, tam obetnę, użyję gotowe figurki. Jednak proces tworzenia trwa znacznie dłużej. Wykonanie szopki z powyższego zdjęcia zajęło uwaga…3 lata! bardzo intensywnej pracy. A wszystko po to, żeby ludzie mogli podziwiać piękno wyjątkowych szopek krakowskich.  Dlaczego wyjątkowych?
A dlatego, że w szopach z pozostałych regionów Polski, oprócz Jezuska,  Maryi i kilku innych biblijnych postaci nie znajdziemy smoka wawelskiego, lajkonika, Bazyliki Mariackiej, kościoła Franciszkanów czy sukiennic. Już od 73 lat właściciele precyzyjnych kompozycji toczą bój o najpiękniejszą w danym roku. W tym zostało zgłoszonych 187 szopek w kategorii wiekowej dzieci, młodzieży i seniorów. Jasełka cieszą się największą popularnością wśród najmłodszych, którzy przychodzą do muzeum na specjalnie zorganizowane lekcje.






 Szopki różnej wielkości (od małych figurek po monumentalne arcydzieła)wykonywane są z różnego rodzaju materiałów: gliny, plasteliny, modeliny, papieru, drewna.  Ta najbardziej wariacka, ubiegłoroczna była zrobiona z czekolady, ciastek, gum, paluszków. W tym roku nie było śmiałka , który powtórzyłby podobny model. W szopkach można było doszukać się odniesień do wydarzeń, które będą miały miejsce w nadchodzącym roku, np. Światowe Dni Młodzieży 2016.



SZOPKI DUŻE
Grand Prix
szopka nr 21 – Leszek Zarzycki 
Nagroda I
szopka nr  24 – Maciej Moszew
szopka nr 1 – Zbigniew Zyman 
SZOPKI ŚREDNIE
Nagroda I
szopka nr 3 – Stanisław Malik
SZOPKI MAŁE
Nagroda I
szopka nr 8 –  Kazimierz Stopiński
SZOPKI MINIATUROWE
Nagroda I      
szopka nr 38 – Wiesław Barczewski 
Nagrody zostały przyznane również dzieciom ze szkół podstawowych, nagrody za 2 i 3 miejsca oraz wyróżnienia.
Laureaci konkursu


6 grudnia szopki były wystawione na Rynku Głównym, natomiast teraz znajdują się w Muzeum Miasta Krakowa, gdzie będzie można je oglądać do 28 lutego 2016.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 3: krakowskie second handy

Królowa Shoppingu - bez dwóch zdań mogę tak o niej powiedzieć. To co nosi na sobie jest zawsze szykowne, jakościowe i w przystępnej cenie. Gabrysia, z którą znam się od 2 lat jest prawdziwym, modowym zapaleńcem. Najczęściej zdarza się jej miksować różne style. Teraz królują u niej lata 70-90. Czasem zaprzątałam sobie głowę myślą, skąd ona wynajduje takie ekstra ubrania? Po czym okazywało się, że są one po prostu z secondhandu. Jedna z 3 Vintage Dolls w rozmowie ze mną opowiada o topowych lumpeksach w Krakowie oraz o tym, jak kupować w sklepach drugiego sortu. 

5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach

Mój „american dream” spełnił się w dniu, kiedy zdecydowałam się na krótki wyjazd za ocean. Przeżyłam 10-godzinny lot i wielkiego jet laga*, po to by móc po raz kolejny przekonać się, że nic nie wykształci Ci światopoglądu jak książki i podróże. Dlatego, schodzę na ziemię, jak zwykle pełna spostrzeżeń o innej kulturze i  narodzie, o którym w rzeczywistości bardzo mało wiemy. Oto 5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach/Kanadzie.

Ciasny, ale własny

Poszukiwanie mieszkania jest zmorą każdego przyszłego studenta. Może trafić Ci się super okazja, ale równie dobrze mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli nie jesteś z Krakowa, a nieustanne szukanie wymarzonego mieszkania spędza Ci sen z powiek… jest rozwiązanie! Kilka rad doprowadzi Cię do lokum, z którego będziesz w 100% zadowolony. 1. Mieszkanie w bloku czy kamienicy, a może akademik? 

4 rzeczy, na które nie zwróciłeś uwagi będąc w Krakowie

Wawel, Rynek Główny, Grodzka i Floriańska to krakowskie 'must see' masowo odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Jednak, mało kto zagłębia się w zaułki i próbuje odkryć tę niekomercyjną stronę Krakowa, który skrywa w sobie wiele tajemniczych miejsc. Oto cztery pozycje, na które nie zwróciłeś uwagi.