Przejdź do głównej zawartości

10 książek na 2020 rok - co zamierzam przeczytać?

To nie jest lista trendy książek, które musisz przeczytać zanim umrzesz. Zestaw, który wybrałam nie zawiera książek celebrytów i jest dosyć spersonalizowany, ale jestem pewna, że choć jedna pozycja przypadnie Ci do gustu. Część z nich zdążyłam już pochłonąć, a moja książkowa lista nie została zamknięta. Chętnie dopiszę do niej kolejne pozycje, które mi polecisz! Oto moje książkowe typy.


Rozwód po polsku, Z nienawiści do kobiet i Czarni to reportaże, o których pisałam wcześniej na blogu. Jeśli tylko lubisz literaturę non-fiction przeczytasz te książki w mgnieniu oka. 

Vademecum podróżnika - Moniki Witkowskiej 

fot. bezdroza.pl

Można powiedzieć, że Pani Monika to prawdziwa travel-wariatka, ale nie z tych, które jeżdżą na Bali, tylko po to, żeby zrobić sobie zdjęcie. Podróżniczka z krwi i kości opowiada o swoich wspomnieniach, ale też kłopotach, z którymi musiała zmagać się podczas podróży, w niezwykle mało turystyczne miejsca na świecie. W książce znajdziesz masę rzetelnej i poukładanej wiedzy podróżniczej dla bag packera.  

Kasacja 

fot. empik.com
To moje pierwsze literackie spotkanie z Remigiuszem Mrozem, który wykreował postać Joanny Chyłki. Kiedy czytam o niej, od razu mam przed oczami Magdę Cielecką, która wcieliła się w postać pani adwokat produkcji TVN - "Chyłka". Długo zwlekałam z zabraniem się za kryminały Mroza - Kasacja powstała 5 lat temu...ale pierwsze rozdziały naprawdę wciągają.

Latarnik

fot. lubimyczytac.pl

Kolejny kryminał, jeszcze starszy od Kasacji, prosto ze Szwecji. Lubię połączenia kryminału z powieścią obyczajową, a tutaj tego nie zabraknie - podobnie jak zwrotów akcji i niepewności, kto jest winien morderstwa Matsa Sverina. Na początku trudno połapać się kto jest kim, ponieważ autorka opowiada historię widzianą oczami kilku najważniejszych bohaterów.

21 lekcji na XXI wiek

fot. ksiegibarneja.pl

Czytając wstępy i recenzje, pomyślałam, że książka Yuvala Noah Harariego to idealna pozycja do rozeznania się we współczesnym świecie, bez konieczności włączania telewizji czy czytania dziesiątek portali, które rzetelnością nieraz nie grzeszą. Fake news, kryzys uchodźczy, sztuczna inteligencja - tych tematów dzisiaj nie można już pominąć, a w książce wyjaśnione są dość kompleksowo.

Zabić drozda


fot. lubimyczytac.pl

Teoretycznie Zabić drozda to powieść obyczajowa, ale dotyczy kwestii równouprawnienia, zarówno rasowego jak i płciowego. Nawet dziś są to tematy budzące dyskusje społeczne. Książka tym bardziej ciekawa, że narratorką jest 8-letnia dziewczynka, która wnikliwie opisuje historię młodego, czarnoskórego chłopaka oskarżonego o zgwałcenie białej dziewczyny. 

Kolor purpury

 fot. merlin.pl

Napisana w formacie epistolarnym (bohaterka w listach przytacza swoją historię) opowieść o nierówności, przemocy, trudnym dzieciństwie czarnoskórej Celii. Z recenzji można wywnioskować, że język literacki, jakim posługuje się Alice Walker nie należy do najprostszych, aczkolwiek autorka nie szczędzi wulgaryzmów. Ciekawa jestem, który głos oceniający mówił prawdę.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet 

fot. publio.pl

Trzymający w napięciu thriller Stiega Larssona, który czekał na przeczytanie, aż do 2020 roku! Pech chciał, że już wcześniej obejrzałam film, który był ekranizacją tej książki. Jednak, jak to z filmami bywa - nie oddają całej historii. 

Książki branżowe

Zakamarki marki, Influencer marketing od A do Z, Poradnik NGO to stricte branżowe książki, odnoszące się do szeroko pojętego marketingu, public relations i influencer marketingu. Są drogowskazem dla firm, ale też organizacji non-profit, jak z powodzeniem prowadzić działania promocyjne. Napisane prostym językiem przez ludzi, którzy w branży sami przechodzili przez wszystkie etapy pracy marketera czy PR-owca. Na co liczę czytając te książki? Case studies!

Jakie książki czekają w Twojej kolejce? Podziel się!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 3: krakowskie second handy

Królowa Shoppingu - bez dwóch zdań mogę tak o niej powiedzieć. To co nosi na sobie jest zawsze szykowne, jakościowe i w przystępnej cenie. Gabrysia, z którą znam się od 2 lat jest prawdziwym, modowym zapaleńcem. Najczęściej zdarza się jej miksować różne style. Teraz królują u niej lata 70-90. Czasem zaprzątałam sobie głowę myślą, skąd ona wynajduje takie ekstra ubrania? Po czym okazywało się, że są one po prostu z secondhandu. Jedna z 3 Vintage Dolls w rozmowie ze mną opowiada o topowych lumpeksach w Krakowie oraz o tym, jak kupować w sklepach drugiego sortu. 

5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach

Mój „american dream” spełnił się w dniu, kiedy zdecydowałam się na krótki wyjazd za ocean. Przeżyłam 10-godzinny lot i wielkiego jet laga*, po to by móc po raz kolejny przekonać się, że nic nie wykształci Ci światopoglądu jak książki i podróże. Dlatego, schodzę na ziemię, jak zwykle pełna spostrzeżeń o innej kulturze i  narodzie, o którym w rzeczywistości bardzo mało wiemy. Oto 5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach/Kanadzie.

Ciasny, ale własny

Poszukiwanie mieszkania jest zmorą każdego przyszłego studenta. Może trafić Ci się super okazja, ale równie dobrze mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli nie jesteś z Krakowa, a nieustanne szukanie wymarzonego mieszkania spędza Ci sen z powiek… jest rozwiązanie! Kilka rad doprowadzi Cię do lokum, z którego będziesz w 100% zadowolony. 1. Mieszkanie w bloku czy kamienicy, a może akademik? 

4 rzeczy, na które nie zwróciłeś uwagi będąc w Krakowie

Wawel, Rynek Główny, Grodzka i Floriańska to krakowskie 'must see' masowo odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Jednak, mało kto zagłębia się w zaułki i próbuje odkryć tę niekomercyjną stronę Krakowa, który skrywa w sobie wiele tajemniczych miejsc. Oto cztery pozycje, na które nie zwróciłeś uwagi.