Przejdź do głównej zawartości

Top 5: Najlepsze seriale, jakie widziałam

Kiedy wiem, że serial był dobry? Gdy pozostawia we mnie poczucie pustki, że chciałoby się jeszcze, kiedy dobrnie się do ostatniego odcinka. Jest dobry wtedy, gdy rozmyślam o przeżyciach bohaterów, choć wiem, że to przecież tylko fikcja filmowa. Mam zestaw takich seriali, które mogłabym oglądnąć jeszcze kilka razy, a za każdym nowym budziłyby one we mnie inne odczucia. Oto 5 seriali, które są absolutnie genialne. Nie odpowiadam za zarywanie nocek, istnieje duże ryzyko obejrzenia całego sezonu, któregoś z produkcji w jeden wieczór!



Mad Man - polecam obejrzeć każdemu marketerowi i PR-owcowi, bo oprócz wątku obyczajowego i Dona Drapera, który co rusz zdradza swoją żonę i wplątuje się w różne gierki, serial poświęcony jest także historii rozwoju reklamy w amerykańskiej korporacji - co w świecie marketera może oznaczać świetną inspirację.

Wspomniany przeze mnie Don Draper - główny bohater pnie się po szczeblach kariery w jednej z nowojorskich agencji reklamowych. Nie brakuje mu niczego. Porusza się w różnych światach. Świecie rodziny, mając kochającą żonę i dzieci, w świecie kariery, przekładając każdy projekt na pieniądze i stabilną pozycję w agencji i w końcu w świecie kłamstwa. Jakiego przekonacie się oglądając Dona Drapera w akcji. Będziecie nieźle zaskoczeni.

Co charakteryzuje serial w 3 myślach: zwrócenie uwagi na służalczą rolę kobiet w tamtym okresie, kreacja Jona Hamma jako Dona Drapera i ukazanie zaskakującego odkrycia prawdziwej przeszłości Drapera. 


Downton Abbey - klasyk gatunku, dzięki któremu pokochałam seriale kostiumowe! Akcja rozgrywająca się na początku XX wieku przenosi Cię nie tylko do mody czy kultury z tamtych lat. W serialu życie królewskie i to "pod powierzchnią" bardzo się przenikają, choć koniec końców wszystko podporządkowane jest arystokracji. Jak to w życiu bywa - kto ma władzę ten ma moc sprawczą. Intrygi są na porządku dziennym, a tematy seksualności, choć głośno się o nich nie mówi, mają się dobrze.

Postać Violet Crawley, matki Pana dworu to majstersztyk. Babcia Violet to taka Ola Szcześniak polskiej sceny stand-upowej za 50 lat - tu dopowie, tam skomentuje. Jej czarny humor jest wisienką na tym fabularnym torcie. 

Przygodę z Downton Abbey można zacząć także od teasera w postaci filmu. Serial okazał się tak dobry, że doczekał się wersji filmowej, która weszła do kin we wrześniu 2019 roku.

Co charakteryzuje serial w 3 myślach: kontrastowa i humorystyczna postać Violet Crawley, świetne charakteryzacje i żywa fabuła.


Opowieść podręcznej - wizja świata przedstawiona w serialu tak mocno wpłynęła na moją psychikę, że nieraz elementy serialowe pojawiały się w moim śnie. Jak powinien wyglądać świat przyszłości? Powiesz: wolność, brak cenzury, auta będą fruwały nad ziemią, a kobiety będą zarabiały więcej od mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Serialowy Gilead to twór państwa, w którym to mężczyzna może obciąć palec swojej żonie za nieposłuszeństwo, a podręczna służy tylko do tego, żeby urodzić dziecko (biorące się z gwałtu na podręcznej) Panu domu. Nie chcąc za bardzo spoilerować - trzeba mieć mocne nerwy, żeby chcieć z własnej woli obejrzeć tak mroczną wizję państwa. 

Z drugiej strony fabuła wciąga do tego stopnia, że wręcz podąża się za June Osborne (świetna gra aktorska Elisabeth Moss, która jako Peggy Olson pojawia się też w Mad Menie) i jej chytrym planem. Mój chłopak przechodził męki pańskie oglądając ze mną ten serial. Moje ciągłe komentowanie: uda jej się uciec czy nie, czemu ona to zrobiła, dlaczego się dała, daje dowód temu, że serial wciąga jak odkurzacz Zelmera. 

Co charakteryzuje serial w 3 myślach: mocny wątek psychologiczny, ukazanie sytuacji kobiet w społeczeństwie, muzyka korespondująca z poszczególnymi scenami.



Sherlock Holmes - nieśmiertelny i obrobiony na wszystkie możliwe sposoby Sherlock Holmes. Aż dziw bierze, że to fikcyjna postać, bo gdyby był influencerem przebiłby lajkami rodzinę Kardashianów. 

Serialowy Sherlock Holmes jest tworem współczesnym, który wraz ze swoim kolegą i weteranem wojennym Johnem Watsonem rozwikła każdą zagadkę drogą dedukcji i za sprawą analitycznego myślenia. W każdym odcinku pojawia się nowa zawiłość, a rozrywki widzowi dodają charakterystyczne postaci Holmesa i Watsona, różniące się właściwie we wszystkim.

Prawda jest taka, że całą robotę odgrywają tutaj aktorzy. Gdyby nie mistrzowska gra Benedicta Cumberbatcha, Andrew Scotta (Jim Moriarty) czy Uny Stubbs (Pani Hudson) serial spełznąłby na niczym.

Co charakteryzuje serial w 3 myślach: znakomici aktorzy, dawka dobrego humory (np. przekomarzanie się Holmesa z Watsonem), nietypowe ujęcia i dynamiczny montaż ze wstawkami (wiadomości tekstowe na płocie czy ścianie), które sprawiają, że widz uczestniczy w procesie rozwiązywania zagadek. 


Artyści - niszowa, ale niezwykle wdzięczna i daleka od komercyjnego sznytu produkcja Telewizji Polskiej sprzed 4 lat w reżyserii Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego powstał jedynie jeden sezon - zdecydowanie serial wybija się poza schemat jedno-sezonówek.

Fabuła prowadzi widzów do jednego z warszawskich teatrów, w którym pojawiają się kłopoty. Te jednak można odnieść, nie tylko do perypetii teatru - są one metaforą problemów kulturalno-społecznych dzisiejszego świata. Serial rozpoczyna się wątkiem kryminalnym, kiedy to dyrektor teatru popełnia samobójstwo i robi to w iście spektakularny sposób! Chwilę później zostaje na jego miejsce powołany nowy ambitny twórca teatralny - Marcin Konieczny. W obsadzie serialu zobaczycie między innymi Marcina Czarnika, Edwarda Linde-Lubaszenko, Dorotę Segdę.

Co charakteryzuje serial w 3 myślach: wciągające artystyczne ujęcia, elektryzująca muzyka i artystyczna czołówka serialu.  

Czy któryś z tych seriali już obejrzałaś/obejrzałeś? A może masz swoją listę top of the top seriali? Podziel się TUTAJ.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 3: krakowskie second handy

Królowa Shoppingu - bez dwóch zdań mogę tak o niej powiedzieć. To co nosi na sobie jest zawsze szykowne, jakościowe i w przystępnej cenie. Gabrysia, z którą znam się od 2 lat jest prawdziwym, modowym zapaleńcem. Najczęściej zdarza się jej miksować różne style. Teraz królują u niej lata 70-90. Czasem zaprzątałam sobie głowę myślą, skąd ona wynajduje takie ekstra ubrania? Po czym okazywało się, że są one po prostu z secondhandu. Jedna z 3 Vintage Dolls w rozmowie ze mną opowiada o topowych lumpeksach w Krakowie oraz o tym, jak kupować w sklepach drugiego sortu. 

5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach

Mój „american dream” spełnił się w dniu, kiedy zdecydowałam się na krótki wyjazd za ocean. Przeżyłam 10-godzinny lot i wielkiego jet laga*, po to by móc po raz kolejny przekonać się, że nic nie wykształci Ci światopoglądu jak książki i podróże. Dlatego, schodzę na ziemię, jak zwykle pełna spostrzeżeń o innej kulturze i  narodzie, o którym w rzeczywistości bardzo mało wiemy. Oto 5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach/Kanadzie.

Ciasny, ale własny

Poszukiwanie mieszkania jest zmorą każdego przyszłego studenta. Może trafić Ci się super okazja, ale równie dobrze mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli nie jesteś z Krakowa, a nieustanne szukanie wymarzonego mieszkania spędza Ci sen z powiek… jest rozwiązanie! Kilka rad doprowadzi Cię do lokum, z którego będziesz w 100% zadowolony. 1. Mieszkanie w bloku czy kamienicy, a może akademik? 

4 rzeczy, na które nie zwróciłeś uwagi będąc w Krakowie

Wawel, Rynek Główny, Grodzka i Floriańska to krakowskie 'must see' masowo odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Jednak, mało kto zagłębia się w zaułki i próbuje odkryć tę niekomercyjną stronę Krakowa, który skrywa w sobie wiele tajemniczych miejsc. Oto cztery pozycje, na które nie zwróciłeś uwagi.