Przejdź do głównej zawartości

Kierunek -> Kazimierz


Kazimierz jest jedną z dzielnic, w której życie tętni 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Tutaj jest najwięcej synagog w całym Krakowie oraz znaków, że kiedyś tę dzielnicę zamieszkiwali Żydzi. Pomimo, że Polska od dawna nie jest krajem wielonarodowościowych, będąc w Krakowie warto odwiedzić miejsca związane z kulturą żydowską, która niegdyś stała obok naszych zwyczajów.

 
fot. www.thousandwonders.net


Stara dzielnica żydowska teraz w większości kojarzy nam się z Placem Nowym, gdzie można zjeść najlepsze, wymyślne zapiekanki z 'Rotundy' i przyjemnie spędzić czas ze znajomymi w jednej w licznych knajpek, które się tam znajdują (Ja osobiście polecam Alchemię). Kolejny magiczny, bardzo krakowski zaułek to ulica Józefa gdzie oprócz kawiarni, znajdziesz małe sklepiki i antykwariaty. Nie zapominajmy też o Placu Wolnica, gdzie mieści się dawny ratusz miasta Kazimierz zamieniony później na Muzeum Etnograficzne. Jako łasuch numer jeden (ze słodyczy nie jem tylko chałwy) dodam jeszcze, że na Plac Wolnica kierujemy się po najpyszniejsze lody w całym Krakowie do Good Lood

fot. duze-podroze.pl

Było coś dla ciała to teraz coś dla ducha. Kościół Bożego Ciała przy Placu Wolnica to główny kościół w dzielnicy ufundowany przez Kazimierza Wielkiego (tego co zamieniał drewniane w murowane). Jest potężną konstrukcją łączącą różne style, w tym barokowy i gotycki. Wchodząc do środka zobaczycie barokowy przepych kościoła.
Będąc na Kazimierzu warto przejść się na ulicę Św. Wawrzyńca do Muzeum Inżynierii Miejskiej i przy okazji skosztować piwa w Starej Zajezdni, o czym już pisałam przy okazji top 3: krakowskie piwiarnie

Miejsca związane bezpośrednio z kulturą żydowską:

Centrum kultury żydowskiej – prężnie działające centrum kultury, co miesiąc planuje nowe spotkania i wydarzenia w celu zgłębienia dziedzictwa, jakie zostawili w Polsce Żydzi. Ośrodek aranżuje także wystawy, na które warto wstąpić będąc na Kazimierzu. 

fot. Magiczny Kraków 

Plac Bohaterów Getta – to miejsce ciekawe architektonicznie, ale też historycznie, ponieważ plac mieści się w miejscu dawnego getta, w którym przetrzymywani byli Żydzi. Z terenu getta wysiedlono wszystkich Polaków zamieszkujących teren, z wyjątkiem Tadeusza Pankiewicza, który prowadził aptekę „Pod Orłem”. 

Fabryka Schindlera – praca u Oskara Schindlera w Fabryce Emalia uratowała od śmierci tysiąc Żydów. Do tej pory w fabryce – muzeum znajdują się naczynia robione przez robotników, zdjęcia, a także osobiste rzeczy Schindlera.  Na terenie fabryki powstało także Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. 
Cmentarz Żydowski Remuh – najstarszy cmentarz żydowski w Krakowie, na którym pochowany jest między innymi Eliezer Aszkenazy.
Nowy Cmentarz Żydowski – założony w 1800 roku, posiada wiele płyt upamiętniających zagładę żydowską podczas II wojny światowej. 

7 najważniejszych Synagog Żydowskich – co roku na ulicy Szerokiej odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, a miejsce to zostało wybrane nie przypadkowo, bo właśnie ta ulica na Kazimierzu jest symbolem dziedzictwa wyznawców judaizmu, za sprawą  synagog, wzniesionych w tej dzielnicy – Synagogi: Stara, Wysoka, Remuh, Poppera, Tempel, Kupa, Izaaka. Fakt, że świątynie Żydów zostały wraz z Kazimierzem wspiane na listę UNESCO jeszcze bardziej powinien pobudzić Was do odwiedzenia wszystkich miejsc na naszej liście.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 3: krakowskie second handy

Królowa Shoppingu - bez dwóch zdań mogę tak o niej powiedzieć. To co nosi na sobie jest zawsze szykowne, jakościowe i w przystępnej cenie. Gabrysia, z którą znam się od 2 lat jest prawdziwym, modowym zapaleńcem. Najczęściej zdarza się jej miksować różne style. Teraz królują u niej lata 70-90. Czasem zaprzątałam sobie głowę myślą, skąd ona wynajduje takie ekstra ubrania? Po czym okazywało się, że są one po prostu z secondhandu. Jedna z 3 Vintage Dolls w rozmowie ze mną opowiada o topowych lumpeksach w Krakowie oraz o tym, jak kupować w sklepach drugiego sortu. 

5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach

Mój „american dream” spełnił się w dniu, kiedy zdecydowałam się na krótki wyjazd za ocean. Przeżyłam 10-godzinny lot i wielkiego jet laga*, po to by móc po raz kolejny przekonać się, że nic nie wykształci Ci światopoglądu jak książki i podróże. Dlatego, schodzę na ziemię, jak zwykle pełna spostrzeżeń o innej kulturze i  narodzie, o którym w rzeczywistości bardzo mało wiemy. Oto 5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach/Kanadzie.

Ciasny, ale własny

Poszukiwanie mieszkania jest zmorą każdego przyszłego studenta. Może trafić Ci się super okazja, ale równie dobrze mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli nie jesteś z Krakowa, a nieustanne szukanie wymarzonego mieszkania spędza Ci sen z powiek… jest rozwiązanie! Kilka rad doprowadzi Cię do lokum, z którego będziesz w 100% zadowolony. 1. Mieszkanie w bloku czy kamienicy, a może akademik? 

4 rzeczy, na które nie zwróciłeś uwagi będąc w Krakowie

Wawel, Rynek Główny, Grodzka i Floriańska to krakowskie 'must see' masowo odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Jednak, mało kto zagłębia się w zaułki i próbuje odkryć tę niekomercyjną stronę Krakowa, który skrywa w sobie wiele tajemniczych miejsc. Oto cztery pozycje, na które nie zwróciłeś uwagi.