Przejdź do głównej zawartości

Azyl


Wydawać by się mogło, że historia związana z wojną, narodem żydowskim i obozami koncentracyjnymi została przemielona przez filmowców na wszystkie możliwe sposoby. Jednak żywi świadkowie tamtego okresu wciąż dopisują nowe rozdziały do brutalnych lat zagłady. Azyl, który wszedł do polskich kin pod koniec marca otwiera kolejny, może nie krwawy, ale z pewnością wymagający poświęcenia epizod, tym razem z perspektywy Antoniny Żabińskiej i jej rodziny - właścicieli warszawskiego ZOO, w którym rozgrywają się najważniejsze filmowe wydarzenia.




Gdy ZOO, będące największą atrakcją, zostaje zbombardowane znaczna część zwierząt ginie, a reszta rozproszona po mieście zostaje zastrzelona przez polskie wojsko. Jan (Johan Heldenbergh) i Antonina, po stracie dobytku swojego życia, postanawiają zagrać Niemcom na nosach ocierając się tym samym o śmiertelne niebezpieczeństwo. Przyjmują pod swój dach Żydów, którzy w nędznych warunkach żyją w getcie. W akcji konspiracyjnej małżeństwu pomagają Polacy pracujący w żydowskim obozie. W życiu Żabińskich i ukrywających się Żydów uczestniczy niczego niepodejrzewający Lutz Heck, zoolog III Rzeszy, w którego rolę wciela się Daniel Brühl (znany z Bękartów Wojny). Niemiecki biolog nie ukrywa swojego zainteresowania Panią Żabińską, co kobieta w słusznym celu wykorzystuje.  


Jessica Chastain zagrała świetną rolę, z jednej strony delikatnej, dobrodusznej żony, a z drugiej strony kobiety zachowującej świeży umysł w podbramkowych sytuacjach. Choć film nie przypomina takich masterpiece'ów jak Lista Schindlera czy Pianista, to zasługuje na uwagę zwłaszcza Polaków. W końcu ktoś odnalazł niebagatelną historię, która stała się znana na całym świecie. Ubolewam nad tym, że film nie został stworzony po polsku, co w zasadzie nie powinno dziwić z racji tego, że to produkcja amerykańska w reżyserii Niki Caro i zagranicznymi aktorami. Polska obsada kończy się na drugoplanowej roli Magdaleny Lamparskiej. Według wielu recenzji najlepszym aktorem okazał się Daniel Brühl, lecz ja przed niego wcisnęłabym młodziutką Żydówkę Urszulę, graną przez Shirę Haas, która została niedoceniona, a bez wątpienia dodała tragizmu do produkcji. 
Azyl to opowieść o prawdziwym człowieczeństwie i odwadze, która jest szczególnie widoczna w liczbie ocalałych. Małżeństwu udało się uratować kilkuset Żydów od pewnej śmierci. Jan Żabiński za swoją działalność został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i choćby z tego powodu warto wybrać się do kina - aby poznać historię Polaków, którzy humanitarność i człowieka postawili ponad wszystko.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

TOP 3: krakowskie second handy

Królowa Shoppingu - bez dwóch zdań mogę tak o niej powiedzieć. To co nosi na sobie jest zawsze szykowne, jakościowe i w przystępnej cenie. Gabrysia, z którą znam się od 2 lat jest prawdziwym, modowym zapaleńcem. Najczęściej zdarza się jej miksować różne style. Teraz królują u niej lata 70-90. Czasem zaprzątałam sobie głowę myślą, skąd ona wynajduje takie ekstra ubrania? Po czym okazywało się, że są one po prostu z secondhandu. Jedna z 3 Vintage Dolls w rozmowie ze mną opowiada o topowych lumpeksach w Krakowie oraz o tym, jak kupować w sklepach drugiego sortu. 

5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach

Mój „american dream” spełnił się w dniu, kiedy zdecydowałam się na krótki wyjazd za ocean. Przeżyłam 10-godzinny lot i wielkiego jet laga*, po to by móc po raz kolejny przekonać się, że nic nie wykształci Ci światopoglądu jak książki i podróże. Dlatego, schodzę na ziemię, jak zwykle pełna spostrzeżeń o innej kulturze i  narodzie, o którym w rzeczywistości bardzo mało wiemy. Oto 5 rzeczy, których nie wiecie o Kanadyjczykach/Kanadzie.

Ciasny, ale własny

Poszukiwanie mieszkania jest zmorą każdego przyszłego studenta. Może trafić Ci się super okazja, ale równie dobrze mogą to być pieniądze wyrzucone w błoto. Jeśli nie jesteś z Krakowa, a nieustanne szukanie wymarzonego mieszkania spędza Ci sen z powiek… jest rozwiązanie! Kilka rad doprowadzi Cię do lokum, z którego będziesz w 100% zadowolony. 1. Mieszkanie w bloku czy kamienicy, a może akademik? 

4 rzeczy, na które nie zwróciłeś uwagi będąc w Krakowie

Wawel, Rynek Główny, Grodzka i Floriańska to krakowskie 'must see' masowo odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Jednak, mało kto zagłębia się w zaułki i próbuje odkryć tę niekomercyjną stronę Krakowa, który skrywa w sobie wiele tajemniczych miejsc. Oto cztery pozycje, na które nie zwróciłeś uwagi.